530 904 734 biuro@tomarloft.pl
Gdzie nas szukać ?Pracujemy w całym kraju

BEZPIECZNA INSTALACJA ELEKTRYCZNA

NIGDY SAMODZIELNIE NIE NAPRAWIAJ I NIE PRZERABIAJ INSTACJI ELEKTRYCZNEJ !!!

PAMIĘTAJ PRĄD NIE WYBIERA PŁCI, WYZNANIA, POGLĄDÓW ITP. ZAWSZE MOŻE ZABIĆ.

ZLEĆ WSZYSTKIE PRACE SPECJALISTYCZNEJ FIRMIE, A TY ŚPIJ SPOKOJNIE.

JAK POWINNA BYĆ ZABEZPIECZONA INSTALACJA ELEKTRYCZNA PRZED PORAŻENIEM PRĄDEM ?

Najbezpieczniejszym sposobem zabezpieczenia instalacji elektrycznej przez porażeniem prądem jest zainstalowanie wyłącznika różnicowo-prądowego potocznie zwanego różnicówką.

CO TO JEST RÓŻNICÓWKA ?

PRZYKŁADOWY WYGLĄD WYŁĄCZNIKA RÓŻNICOWO PRĄDOWEGO
Wyłącznik różnicowo-prądowy jednofazowy.
PAMIĘTAJ!!!
Raz na miesiąc należy przeprowadzić test skuteczności działania poprzez naciśnięcie przycisku ( na zdjęciu w kolorze pomarańczowym – kolor zależny od producenta ).  Niezwłoczne zadziałanie wyłącznika potwierdza jego sprawność mechaniczną. Testujemy obwód bez obciążenia odbiornikami o znacznej mocy (co niepotrzebnie zużywałoby styki wskutek łuku elektrycznego). Nie powinno się traktować RCD jako zwykłego wyłącznika (do odcinania prądu – często pod obciążeniem – na przykład przy wychodzeniu z domu).
ZASADA DZIAŁANIA WYŁĄCZNIKA RÓŻNICOWO-PRĄDOWEGO

Wyłacznik  wykorzystuje zjawisko indukcji elektromagnetycznej. Czyli suma prądu przepływającego przez włącznik powinna wynosić zero. Do urządzenia podłączony jest przewód fazowy i neutralny. Prąd płynie przewodem fazowym, przechodzi przez wyłącznik i następnie wpływa do odbiornika. Z odbiornika przewodem neutralnym wypływa prąd o takim samym natężeniu i wpływa do wyłącznika różnicowoprądowego.

Jeśli jednak pomiędzy prądem wychodzącym z licznika a wracającym do niego powstanie różnica większa niż 30 mA,( jest to wg.normy jeszcze bezpieczne natężenie prądu dla człowieka ) fakt  ten zostanie natychmiast wykryty, a czasie nie dłuższym niż 5 ms zasilanie odcięte. Tego rodzaju nieprawidłowość może zostać pominięta przez standardowe zabezpieczenia, takie jak bezpiecznik nadmiarowo-prądowy. W ten sposób wyłącznik zabezpiecza domowników przed porażeniem prądem, jak również przed spaleniem całej instalacji.