530 904 734 biuro@tomarloft.pl
Gdzie nas szukać ?Pracujemy w całym kraju

RODZAJE RUR HYDRAULICZNYCH

Rury stalowe ze szwem czy też obustronnie ocynkowane łączone za pomocą gwintu zostały wyparte przez nowe systemy wodne, które są bardziej trwałe i szybsze w montażu. Uległa też zmiana systemu łączenia na szybszy i łatwiejszy, a same rury dzięki swojej elastyczności można prowadzić bez konieczności stosowania złączek, eliminując miejsca potencjalnych awarii.

RODZAJE RUR

RURY MIEDZIANE

Wykonane z miedzi. Odporne na korozję i wysokie temperatury. Dzięki zastosowanemu materiałowi rury są gładkie i nie odkłada się w nich kamień, dodatkowo mają właściwości bakteriostatyczne. Rury łączy się za pomocą specjalnych łączówek lub w procesie lutowania. Instalacja z rur miedzianych należy do drogich instalacji, chyba że wykorzystujemy je do mniejszych instalacji wtedy cena jest porównywalna do innych systemów.

RURY z TWORZYW SZTUCZNYCH

Często stosowane w domach jednorodzinnych. Wytwarzane z różnych tworzyw sztucznych. Lekkie i nie korodujące dzięki czemu nie odkłada się w nich kamień.

  • PCV – Najtańsze. Rozgraniczeniem jest ciepłota wody. Do zimnej wody używa się rur i złączek z polichlorku winylu twardego oznaczonego jako PVC-U. Do wody ciepłej używa się polichlorku chlorowanego oznaczonego jako PCV-C
  • PP – polipropylenowe. Sztywne, bez możliwości gięcia, potrzeba stosowania narożników i łuków.
  • PE lub PEX – polietylenowe oraz polibutylenowe PB. Wadą ich jest wydłużanie się podczas nagrzewania. Jednak można je swobodnie wyginać, dzięki czemu oszczędzamy na złączkach.

RURY WIELOWARSTWOWE

Wykonane z trzech warstw: wewnętrza i zewnętrzna warstwa to polietylen siatkowany, środkową warstwa jest wykonana z aluminium. Są wytrzymałe i elastyczne więc mogą być dowolnie wyginane. Plusem tych rur w porównaniu z poprzednimi jest mniejszy stosunek wydłużania do temperatury, dzięki czemu można je stosować na bardzo długich odcinkach.

WAŻNE.

Decydując się na wybór rur należy pamiętać o stosowaniu rur i złączek tego samego producenta oraz odpowiednich narzędzi, ponieważ każdy producent posiada odrębną specyfikacje. Nie dotyczy to systemów z rur miedzianych.