530 904 734 biuro@tomarloft.pl
Gdzie nas szukać ?Pracujemy w całym kraju

O CO W TYM CHODZI ?

Nadszedł długo wyczekiwany moment i zadzwonił telefon z informacją od dewelopera, że mieszkanie jest gotowe do odbioru. Bardzo często radość i podekscytowanie bierze górę nad zdrowym rozsądkiem, a przecież mieszkanie kupiliśmy na lata. Spotykamy się więc z przedstawicielem dewelopera, który to otwiera mam drzwi naszego mieszkania, mówiąc proszę się rozejrzeć i tutaj podpisać….podpisujemy szczęśliwie trzymając w dłoniach klucze do wymarzonego gniazdka. Przyjeżdża zamówiona firma do wykończenia naszego mieszkania i tutaj zaczynają się schody….okazuje się że drzwi się nie domykają, szyba w oknie jest porysowana, ściany nie mają prawidłowych kątów, lampy się nie świecą itp. Można tylko usiąść i płakać licząc koszty poprawy tych usterek. Deweloper rozkłada ręce, w końcu odebraliście takie mieszkanie i nic Wam wtedy nie przeszkadzało ( nie było żadnych uwag ), a wystarczyło się do obioru odpowiednio przygotować….

Co to w ogóle jest ten odbiór ?

Odbiór mieszkań możemy podzielić na dwa etapy:

  • Wstępny odbiór techniczny mieszkania. Jest to zazwyczaj odbiór dokonywany kiedy budynek nie posiada jeszcze pozwolenia na użytkowanie. Mówiąc prościej cały czas trwa budowa i nie można w mieszkaniu jeszcze mieszkać. Można to poznać po tym, iż po całym terenie musimy poruszać się w kasku ochronnym, często w kamizelkach odblaskowych i zdarza się że w specjalnym obuwiu ochronnym pamietając o przestrzeganiu zasad BHP obowiązujących na budowie. Przedstawiciel dewelopera w obecności kierownika budowy oprowadza nas po naszym mieszkaniu ( w zależności od firmy deweloperskiej taki odbiór odbywa się na różnych etapach budowy ). Mamy wtedy czas i sposobność sprawdzić wszystkie podstawowe elementy mieszkania, zwłaszcza zachowanie kątów i płaszczyzn ścian, instalacji elektrycznej, wodnej oraz grzewczej, płaszczyzn podłogi, ubytków tynków itp.( co należy sprawdzić dowiesz się tutaj ) Dzięki takiemu działaniu można przyspieszyć usuwanie usterek przez dewelopera.
  • Odbiór końcowy mieszkania. Bardzo często deweloper łączy oba odbiory razem. Końcowy odbiór mieszkania zgodnie z tz. ustawą deweloperską art.27 w/w taki odbiór powinien być dokonany po otrzymaniu przez dewelopera pozwolenia wydanego przez Powiatowy Inspektorat Nadzoru Budowlanego na użytkowanie budynku. Od tej pory można oficjalnie mieszkać. Dostajemy wówczas nas aktualny adres widoczny w Urzędzie Miasta. Odbiór końcowy odbywa się fizycznie tak jak odbiór wstępny.

W budynkach wielorodzinnych do momentu odbioru budynku przez strażaka jest utrudnione korzystanie z hali garażowej oraz nie działają windy. Jeżeli posiadasz kredyt hipoteczny, a wydanie pozwolenia na użytkowanie i odbiór końcowy się opóźnia należy pamiętać o renegocjować umowę ponieważ najprawdopodobniej nie uda się dotrzymać terminu przeniesienia własności.

Tak naprawdę dopiero po przeniesieniu prawa własności przez dewelopera stajesz się z punktu prawa właścicielem mieszkania.

Tutaj zarezerwuj termin odbioru mieszkania.